SUN Grup Bülten

Mart / Nisan 2021

İtibar Yönetimi

Ödülümüzü Aldık

Sun Tekstil olarak 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz ihracat ile bu yıl da sektörümüzde Ege Bölgesi’nin Şampiyonu olduk. Ödülümüzü teslim almaktan mutluluk duyuyoruz.

Future Perspectives

İEU Future Perspectives projesi kapsamında online dersler devam ediyor. Öğrenciler kumaş seçimlerini tamamladılar, koleksiyonları hazır olan öğrenciler dikim için işletmemize gelmeye başladı.

Geleceğin Kahramanları Buluştu

Geleceğin Kahramanları ilk buluşmalarını çevrimiçi olarak gerçekleştirdiler. Bu buluşmada, su, hayatımızda yeri, dünyadaki önemi ve suyumuzun korunması için neler yapabileceğimize odaklanıldı. Çocuklarımız masal köy etkinliği ile bütün bu kavramları içselleştirdiler ve Su Kahramanı olmak için neler yapabileceklerini tasarladılar.

Desteklediğimiz Değişim Liderleri Derneği’nin Kıvılcımlarından Pandora Ekibi ile yürüttüğümüz projede; Geleceğin Kahramanları olan çocuklarımıza, suyun önemini, enerji tasarruf yöntemlerini, doğayı ve çevreyi korumanın yollarını anlatarak daha iyi bir dünya için onları bilinçlendirmek istiyoruz.

İzmir Trail Koşusu

“Sürdürülebilir Yaşam” temasıyla gerçekleşen Maraton İzmir’in 42km yarışında biz de vardık!

Gelecek Sun'da

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi ve EMCC Ege Bölge Temsilciliği iş birliği ile 2. Mentorluk Projesi Jimmy Key sponsorluğunda başladı.

Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftasına Katıldık!

Türkiye’nin ilk Döngüsel Ekonomi Haftası’nda Ekoten Tekstil Yönetim Kurulu Başkanımız Şükrü Ünlütürk, Hedefler İçin İş Dünyası Platformu Başkanı olarak “İşletmeler İçin Döngüsel Ekonomi Rehberi” hakkında paylaşımlarda bulundu. Atılması gereken sonraki önemli adımların öncelikle Türkiye Döngüsel Ekonomi yol haritasının oluşturulması ve sonrasında sektör spesifik rehberlerin oluşturularak bu elzem dönüşüm için eyleme geçilmesi gerektiği vurgusu yaptı ve tüm paydaşları bu sürece destek vermeye davet etti.

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanımız Elvan Ünlütürk, sektörden paydaşların da katılım gösterdiği Tekstil Sektörü oturumunda panelist olarak yer aldı. Sun Tekstil’in ve Sun Grup’un tüm süreçlerini kapsayan bütünsel sürdürülebilirlik yaklaşımımız ve döngüsel ekonomi odağıyla gerçekleştirilen iyi uygulama örneklerimiz hakkında detaylı paylaşımlarda bulundu. Sürdürülebilirlik ilkelerini şirketimizin DNA’sına işleyerek ana stratejilerimizi sürdürülebilir kalkınmanın tüm boyutlarını kapsayacak yönde belirlediğimizi paylaştı ve bu amaçlara bağlı kalarak fark yaratan bir fayda sağlamanın sadece tüm paydaşlarla birlik olarak mümkün kılınabileceğine vurgu yaptı.

Future Perspectives

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile gelecek nesil tasarımcılarla modanın ve sürdürülebilirliğin geleceği hakkında farkındalık yaratmak için birlikte çalışacağımız «Future Perspectives» programı başladı. Öğrencileri çevrimiçi derslerle destekleyeceğiz ve yıl sonu koleksiyonlarını birlikte üreteceğiz.

"Dünya Mirasını Koşarak Keşfet” sloganıyla yola çıkan 4. Efes Ultra Maratonu gerçekleşti.

Jimmy Key markamız ile sponsor olduğumuz maratonda iki günde toplam 32 milyon adım atıldı.

Doğada sadece ayak izlerimizin kaldığı bu maratona koşu takımımız da tüm enerjisi ile dahil oldu.

ODTÜ GENÇLİK PARKI Eğitim Merkezinin kurulmasına destek olduk.

Sun Design Project Hazırlıkları Başladı!

Bu yıl 3 -21 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan Sun Design Project için çevrim içi tanıtım sunumlarını gerçekleştirdik. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi, İzmir Ekonomi Ünversitesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi,  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldiğimiz çevrimiçi buluşmalarda, projemizi anlatarak soruları yanıtladık.

Yeni öğrencilerimizle buluşacağımız için çok heyecanlıyız.

Yaşar Üniversitesi Mentor to Mentee Programı

Jimmy Key olarak desteklediğimiz Yaşar Üniversitesi ve EMCC Ege Bölge Temsilciliği ile 2020-2021 Dönemi Mentor to Mentee (Ustalardan Öğrencilere) Programımı başladı. İzmir Kurumsal İletişim Komitesi üyeleri, iletişim ajansları yöneticileri ve Yaşar Üniversitesi mezunlarından oluşan sektörden yöneticilerin öğrencilere mentorluk yapacağı programda mentorler ve öğrenciler arasında öğrencilerin kariyer geçiş sürecine hazırlanmasına yönelik önemli bir öğrenme ilişkisi kurularak; öğrencilerin kariyer gelişimleri desteklenecek ve öğrencilere farklı kaynaklara ulaşma fırsatı sunulacak. 

Jimmy Key olarak programa hem menti hem mentorlerin eğitimi konusunda da destek oluyoruz.

AIESEC’i desteklemeye devam ediyoruz, Sun Grup olarak partnerliğimizi yeniledik.

AIESEC İzmir Şubesinin düzenlediği MAX’21 Kongresine ve Denizli Şubesinin organize ettiği Local Kongresi’ne Sun Grup Kurumsal İletişim Müdürümüz Gizem Dağ katılarak grubumuzu tanıttı ve öğrencilerin kariyer hayatı ile ilgili sorularını yanıtladı.

Ekoten Yeni Teknolojiler Kullanarak Üretimini Güçlendirmeye Devam Ediyor!

İnovasyon ve sürdürülebilirlik ile hareket eden Ekoten, müşterilerine% 100 denetim ve% 100 izlenebilirlik garantisi veren üretim ekibini desteklemek için Smartex V1 Sistemini satın alarak bir adım daha ileri gitti.

Smartex, yuvarlak örgü makineleri için ilk ve benzersiz otomatik kontrol sistemidir. Sistem, yapay zekaya dayalıdır ve örme aşamasında hataların tespitini sağlayarak, genellikle fark edilmeyen hatalı üretimden kaynaklanan tekstil israfını önler.

Konuyla ilgili ayrıntılı basın makalesini okumak için tıklayınız.

Yeniden Biz İzmir Mentorluk Programı’nın 3. Dönemi Jimmy Key sponsorluğunda başladı.

Jimmy Key sponsorluğunda gerçekleşen YenidenBiz İzmir Mentorluk Programı’nın 3. Dönemi başladı! Bu program ile YenidenBiz adayı olan ve iş hayatına geri dönmek isteyen tecrübeli iş kadınlarının,

– Kendine güvenlerini artırarak onlara çevrelerindeki fırsatları gösterecek,
– Networklerini geliştirmelerine yardımcı olacak,
– Sahip oldukları potansiyel ve kaynaklara dair farkındalık uyandıracak bir akış hedeflenmektedir.

EMCC (European Mentoring & Coaching Council /Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği) tarafından verilecek olan eğitim sonrası 6 aylık mentee-mentor görüşmeleri sürecine başlanacaktır. 

Sun Grup çalışanlarından Yönetici Asistanımız Selda Şenol projede mentor yer alacaktır.

Kurum İçi İletişim

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı çocuklarımızın yaptığı resimlerden bir sergi yaparak kutladık. Resim yapan çocuklarımıza Genel Müdürlerimizin imzaladığı mektupları gönderdik. Çocuklarımızdan gelen resimlerden yaptığımız videomuzu mutlaka izleyiniz.

Dijital Eğitim Platformumuzun İsmini Belirledik!

Dijital eğitim platformumuzun ismini belirleyen ekip arkadaşlarımıza ödüllerini takdim ettik. Birlikte sürekli gelişmeye devam ediyoruz. SUN Akademi ile gelişmeye devam ediyoruz. 

En Çevreci Ofis Uygulaması Başladı!

Çevre Mühendislerimiz tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında, düzenli depolama sahalarına giden evsel atık miktarını azaltmak ve geri dönüştürülebilecek atıkları değerlendirmek amacıyla merkez kampüste yaklaşık 100 adet atık istasyonu kuruldu. Bu atık kutularının doğru kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek ve doğaya etkilerimiz konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Mart ayından itibren “En Çevreci Ofis” uygulaması başlatıldı. Çevre mühendislerimiz tarafından ofislerdeki atık kutuları her ay, herhangi bir zamanda anlık kontrol edilecek ve mesai sonrası ofis aydınlatmalarının kapalı olması için haftada 2 gün takibi yapılacak.

Mart ayında yapılan kontrolde tüm atık kutularını doğru kullanan ve aydınlatmaları tüm kontrollerde kapalı olan ofislerimizi tebrik ederiz:

 • Yurtdışı satınalma (Sun Ofisler)
 • Numune Etüt (Sun Ofisler)
 • İhracat (Grup)
 • Kargo (Grup)
 • ARGE (Grup)
 • Çevre-Kalite
 • Teknik Tekstil 1 (Ekoten Ofisler)
 • Teknik Tekstil 2 (Ekoten Ofisler)
 • Üretim Md. – Enerji Md. (Ekoten Ofisler)
 • OPEX (Ekoten Ofisler)
 • İç Denetim (Ekoten Ofisler)

Üretim birimlerimiz içinde en yüksek doğruluğa sahip bölümler:

 • Sun Numune Dikim (Sun Üretim)
 • Boyahane (Ekoten Üretim)

Arkadaşlarımıza gösterdikleri duyarlılık için teşekkür eder önümüzdeki aylarda daha uzun listeler paylaşmayı dileriz.

Altın Kızlar Kermesi Son Kez Düzenlendi!

Liderliğini Naciye Ünlütürk’ün yaptığı “Altın Kızlar” ekibi 20 yıldır Gönüllü olarak  yaptıkları kermesler ile zor şartlar altında okuyan öğrencilere maddi destek sağladı!

O kadar çok öğrencinin hayatına dokundular ki her birinin emeklerine ve yüreğine sağlık Emekleri için her birine teşekkür ediyoruz

Jimmy Key Yeni Koleksiyonumuz!

Tek Kanatla Uçulmaz

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda desteklediğimiz “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” maddesi kapsamında, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyemiz İdil Türkmenoğlu ile “ Tek Kanatla Uçulmaz” söyleşimizi gerçekleştirdik.

Cinsiyet eşitliğinin önemi hakkında farkındalık kazandığımız söyleşi için İdil Hanım’a ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Sun Grup olarak Global Compact’ın Yönetim Kurulu’nda yer alıyoruz. Bizim için kadın ve erkek kelimeleri sadece cinsiyeti tanımlar; gücü değil. Eşit, özgür ve güçlü kadın toplumumuzun temelidir.

Önyargılara karşı farkındalık yaratın. Eşitlik için siz de harekete geçin.

Söyleşimizin sonunda #ChooseToChallenge dedik ve eşitlik için meydan okuduk.

Deprem Haftası Bilinçlendirme Semineri

1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında değerli çalışma arkadaşlarımız ve ailelerinin katılımıyla AKUT İzmir Ekibi ile Afet Bilinçlendirme Semineri düzenledik.

Biliyoruz ki toplumsal bilinci arttırmak ve olası bir afetten en az zararla kurtulmak için bireylerin farkındalık kazanması çok önemlidir.

Unutmayalım,

Farkındalık Hayat Kurtarır!

Değerli İzmir AKUT ekibine verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.

Lider İletişimi

Habitat Derneği – Covid-19 Projesine Yanıt ve Dayanıklılık Projesi Online Kariyer Fuarına katılım gösterdik.

Habitat Derneği – Covid-19 Projesine Yanıt ve Dayanıklılık Projesi Online Kariyer Fuarına katılım gösterdik.

İnsan Kaynakları Grup Müdürümüz Özge Özbay çevrimiçi etkinliğe katılan gençlerle tekstil sektöründe istihdam edilecek bireylerde aranan yetkinlikler üzerinde sohbet ederek tavsiyelerde bulundu.

Covid-19 Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Projesi, Japonya Hükümeti tarafından finanse ediliyor ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülüyor. 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi Çevrimiçi Buluşması Gerçekleşti!

Hedefler için İş Dünyası tarafından düzenlenen çevrim içi etkinlikte, Ekoten Yönetim Kurulu Başkanımız Şükrü Ünlütürk de konuşmacılar arasında yer aldı.

Utku Etkinlik

Sürdürülebilirlik Yöneticimiz Utku Varol, Ekoten adına IFATCC (International Federation of Associations of Textile Chemists and Colourists) 2021 Kongresi’ne katılım göstererek “Sustainability in a textile dyehouse” başlıklı sunumunda sürdürülebilirlik yolculuğumuz hakkında bilgiler ve boyahanemizdeki iyi uygulama çalışmalarından örnekler paylaştı. Üç gün süren etkinlik boyunca şirketler, uzmanlar, üniversite temsilcileri, teknoloji geliştirme merkezleri ve araştırma laboratuvarları, tekstil ve hazır giyim sektöründe devrim yaratabilecek yeni elyaflar, yenilikçi kumaşlar ve sürdürülebilir süreçler üretmek üzerine tekstil kimyasının evrimi hakkında paylaşımlar gerçekleştirdiler. 

Ekoten Tekstil Yönetim Kurulu Başkanımız Şükrü Ünlütürk, Hedefler İçin İş Dünyası Platformu Başkanı olarak ÇEVKO Vakfı 30. Yıl Söyleşilerinin ilk konuğu olarak “Yeşil Mutabakat Ne Anlama Geliyor Genel Bakış” konulu söyleşiye konuşmacı olarak katılım gösterdi.

Genç EFD Topluluğu’nun Şirketleri Tanıyoruz” etkinliğinin ilk konuğu Sun Tekstil Genel Müdürümüz Melis Vekiloğlu oldu.

Melis Hanım Ege Bölgesindeki Üniversite öğrencileri ile finans alanında çalışanları bir araya getiren çevrimiçi etkinliğine katılarak gençlerin sorularını yanıtladı.

TMMOB tarafından, 8-10 Nisan 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleşeN olan. 7. Kaizen Paylaşımlarında biz de yerimizi aldık!

İlk olarak “Tuz Tesisi Çöktürme Tankı Dibi Atık Tuzlu Suyun Geri Kazanılması”  projemizin sunumunu gerçekleştirdik ve ertesi gün  “Teste Gelen Parçalardaki Fire Oranının Azaltılması”  projemizi anlattık.

Ekoten Operasyonel Mükemmellik Müdürümüz Gizem Çalış’ın “Dünya Yıkılsa da Kaizen” panelinde konuşmacı olarak yer alarak Ekoten’deki Kaizen uygulamaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmir Şubesi (ÇYDD) tarafından organize edilen “Çağdaş Gençlik İzmir Soruyor” etkinliğine Ekoten Tekstil Yönetim Kurulu Başkanımız Şükrü Ünlütürk katılım gösterdi. Gençler ile tecrübelerini paylaştı.

TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası işbirliğinde #dijitalliderler ve KOBİ'leri buluşturan #dijitalanadolu çevrimiçi etkinliğine, Ekoten Yönetim Kurulu Başkanımız Şükrü Ünlütürk konuşmacı olarak katılım gösterdi.

Ege Üniversitesi Kariyer Melekleri Projesinin etkinliğine katıldık.

İnsan Kaynakları Grup Müdürümüz Özge Özbay “İşe Alım Süreçlerinde Öne Geçmenin” yolları hakkında tüyolar verdi. 

Kurumsal İletişim Grup Müdürümüz Gizem Dağ, “İş Hayatında Mutluluk” üzerine konuştu.

Ekoten Yönetim Kurulu Başkanımız Şükrü Ünlütürk, TÜRKONFED’in düzenlediği 23. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'ne konuk oldu. Yeşil Dönüşüm panelinde konuşmacı olarak yer aldı.

“Jimmy Key İlkbahar / Yaz sezonuna sıcacık bir giriş yaptı.
En yeni trendleri online mağazadan keşfedebilirsiniz.
Üstelik siparişleriniz 24 saatte kargoda!”

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin