Skip to main content

Çevre ve Doğaya Saygı

Gezegenimizin Geleceğini Korumak

 

Tekstil ve konfeksiyon endüstrilerinin dünyamız üzerindeki olumsuz etkilerinin farkında olarak çevre ve doğanın korunmasına yönelik çalışmalara daha çok odaklanıyoruz.

Amacımız yasal zorunlulukların ötesinde çevreye verdiğimiz zararı indirgemenin yanında  atıklarımızı en aza indirmek üzere başlattığımız projeleri tamamlayarak sıfır atık hedefine ulaşmak. 

Doğal kaynakları daha etkin biçimde kullanmamızı sağlayan çevre ve enerji politikamız sayesinde doğa dostu uygulamalarımızı sürekli geliştirmeye devam etmekteyiz. Şeffaflığın gücüne inandığımız için 2012’den beri sonuçlarımızı Karbon İzleme Platformundan paylaşıyoruz.

Doğayı koruyor ve önemsiyoruz…

Tüm ürünlerimizde ve numunelerde kullandığımız ambalaj ve etiketler geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir özellikli malzemeden. 

Boyama ve apre işlemleri dahil olmak üzere tüm tedarik zincirimizde suyun bilinçli ve verimli kullanılmasını, ZDHC kapsamında toksik kimyasalların kullanılmamasını ve kimyasalların yalnızca yasal koşullara uygun şekilde kullanılmasını destekliyoruz. 

Tedarikçilerimizi denetlemek üzere geliştirdiğimiz bütünsel notlama sistemi sayesinde belirlediğimiz kriterlere uygunluklarını değerlendiriyor; operasyonel başarı, sosyal ve teknik uygunluk, çevresel etkiler, kurumsal yönetişim seviyesi, rekabet yönetimi puanlaması ve sürdürülebilirlik performansları açısından düzenli olarak aylık raporlarla takip ediyoruz. 

Tedarikçilerimizin performans sonuçlarına göre gerekli eğitimleri düzenleyerek teknik gereksinimlerimizi ve üretim standartlarımızı kavramalarını sağlıyoruz.  Sahada görevli ekiplerimiz tüm üretim aşamalarında tedarikçilerimizle birlikte çalışıyor. 

Tedarikçilerimizi ve imalatçılarımızı takımın bir parçası olarak gördüğümüz için sürdürülebilirlik uygulamalarıyla ilgili tüm bildiklerimizi onlarla da paylaşıyoruz. Ayrıca paydaşlarımıza yönelik eğitim programları düzenliyoruz.

Güneş Enerjisi ile Üretim

22 yıl içerisinde; toplam su tüketimimizde %51 ve 10 yıl içerisinde; toplam sera gazı emisyonlarımızda %45 azalma elde ettik.

Örgü fabrikamızın yıllık elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık %40’ını tesisimizde yer alan güneş enerjisi santrali ile elde ediyoruz. 2019 yılından başlayarak GES sistemimiz ile yıllık ortalama 1.410.000 KWh elektrik enerjisi ürettik.

2019 yılında Sun Grup Ormanına 10 bin ağaç diktik. 

Çalışanlarımızı bilinçlendirecek ufuk açan etkinlikler düzenleyerek çevre duyarlılığını artırmayı; yarattığımız farkındalıkla, doğa dostu çözümleri birlikte çalışarak geliştirmeyi istiyoruz. 

2019 yılından itibaren tüm grup şirketlerinde Sıfır Atık Sistemini uygulamaya başladık.

2020 yılından itibaren şebekeden elektrik enerjisi tüketimimizi I-REC sertifikalı %100 yenilenebilir enerji kaynağı ile dengeledik.

Sürdürülebilirlik Yolculuğumuzu Keşfedin

1. Doğa Dostu Giysiler

Tasarımdan nihai ürüne tüm süreçlerimizde çevre dostu uygulamaları benimsemekteyiz.

2. Çevre ve Doğaya Saygı

Tekstil ve konfeksiyon endüstrilerinin dünyamız üzerindeki olumsuz etkilerinin farkında olarak çevre ve doğanın korunmasına yönelik çalışmalara daha çok odaklanıyoruz.

3. Teknoloji ile Değişime Doğru

Dijitalleşme uygulamalarımız sayesinde sürdürülebilir tasarım ve üretim süreçlerimizin verimlilik katsayısını ve etkinliğini artırmaktayız.

4. Kurum Kültürümüz

Takım arkadaşlarımızın ellerinden gelenin en iyisini yaptıkları ve potansiyellerini açığa çıkarabildikleri kucaklayıcı bir ortam yaratmamız ticari faaliyetlerimizi sürdürmemizi sağlarken yeni yetenekleri bünyemize çekmemizi ve mevcut çalışanlarımızın bağlılığını da beraberinde getiriyor.