En iyisini üretmek için çalışıyoruz

Sürdürülebilirlik vizyonumuz, müşteri odaklı yaklaşımımız ve modaya uygun tasarımlarımızla global markaların tercihiyiz.

Başta İngiltere ve İspanya olmak üzere Avrupa pazarına yönelik konfeksiyon üretmekteyiz. Üretimimizin %95’i kadın giyim; %5’lik kısmı ise çocuk ve erkek ürünlerinden oluşmaktadır. Müşterilerimiz arasında İspanya’da Inditex grubundan Zara, Bershka, Pull&Bear ve İngiltere’de sektörün öncülerinden M&S, Next ve F&F markaları bulunmaktadır.

Başarımız detaylarda gizli

Müşterilerimizden siparişlerini aldıktan sonra titiz bir planlama yaparak en iyi sonuçlara tam zamanında ulaşmak için çalışmaya başlarız. Ürünlerin kalite standartlarına uygun olmasını sağlamak için kalite kontrol uzmanlarımız üretim süreci boyunca tüm denetimleri düzenli olarak gerçekleştirir; gerekli kimyasal ve fiziksel testler de bünyemizde bulunan laboratuvarlarımızda yapılır.

Avrupa’nın önde gelen markalarına kendi tasarladığımız koleksiyonları üretirken kullandığımız kumaşlar, bağlı olduğumuz Sun Grup çatısı altında faaliyet gösteren kardeş şirketimiz Ekoten Tekstil tarafından üretilmektedir.

Ortalama termin sürelerimiz 4-6 hafta aralığında; repeat siparişlerde ise bu süre 2-3 haftaya inebilmektedir. Torbalı ve Manisa fabrikaları olmak üzere iki üretim tesisimizde sürdürdüğümüz faaliyetlerimizle hizmet kalitesi, termin performansı, ürün kalitesi, standartlara uygunluk açısından sürdürülebilir bir üretim yönetimine sahibiz. Buna ek olarak uzun tedarik süresi gerektiren ürünler için de Sri Lanka’da bulunan irtibat ofisimiz ile müşterilerimizin beklentilerine yanıt verebilmekteyiz.

Ege Bölgesi İhracat Şampiyonu

Türkiye’de ilk 500 firma arasında sayılmanın ve ithalat hacmi en yüksek Egeli şirket olmanın gururunu taşıyan Sun Tekstil, örme giysi üretiminin yanında 2018’den bu yana %10’luk ciro ile dokuma giysi alanında da faaliyetlerini sürdürmekte.

Ayda ortalama 4 milyon parça üretim kapasitesine sahibiz ve bu hacmin %10’unu kurumiçi tesislerimizde üretiyoruz. Ayrıca konfeksiyon imalatçısı fason firmalarla da işbirliği yaparak geniş bir üretim ağı ile hizmet vermekteyiz. Kapasitemizi artırmamızı sağlayan esnek ve dinamik yapımızla müşterilerin hızlı teslimat beklentisini aksatmadan karşılayabilmekteyiz.

Sun Tekstil aylık üretim kapasitesi: 4 milyon parça

Doğaya ve İnsana Saygılı Üretim

Yenilikçi moda anlayışımızla müşterilerimiz için gelişmiş teknolojilerle ürettiğimiz yüksek kaliteli giysilerle moda sektörünün sürdürülebilmesine öncülük ediyoruz. Sadece bilim ve teknolojiye değil,  insan kaynaklarına da yatırım yaparak ilerlemeye devam ederken çevrenin korunmasına ve toplumun güçlenmesine de destek oluyoruz.

Değişen koşullara uyum sağlayabilen, sürekli değişen ve gelişen bir şirket olma hedefimize uygun olarak tüm üretim süreçlerimiz uzman kadrolar aracılığıyla denetleniyor, yönetim sistemimiz üretim süreçlerimizin her aşamasında dijitalleşme, verilerle yönetim ve big data’dan yararlanıyor.

Organizasyonel yapımız ve başarıyla yürüttüğümüz tedarikçi yönetim sistemi sayesinde hizmet kalitesi, teslim süresi performansı, ürün kalitesi ve standartlara uygunluk açısından müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmekteyiz.

Denetim, yönetim ve uygulamaların operasyonel mükemmellik açısından nihai hedeflerimizle uyumlu olabilmesi için alanında uzman ekiplerden oluşan Kesim Denetim, Kalite Güvence ve Sosyal Uygunluk birimlerimiz sahada aktif biçimde çalışmalarını sürdürmektedir.

Değişken müşteri taleplerine hızlı ve esnek yanıtlar verebilmek amacıyla güvendiğimiz tedarikçilerin desteğinden yararlanıyoruz. Tedarik stratejilerimizi ve tedarik yönetimi sistemimizi Sun Tekstil değerlerine göre yapılandırıyoruz.

Uzun soluklu başarının anahtarının doğru ortaklarla çalışmak olduğu inancıyla, tedarikçilerimizi sürekli olarak kurumsal değerlerimize paralel hareket etmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Bunu sağlamak için proaktif, analitik, iş ihtiyaçlarına göre esnek, atik ve kapsamlı bir tedarikçi yönetimi sistemi uyguluyoruz.

Bütünsel bir değerlendirme üzerinden işleyen Tedarikçi Yönetim Sistemimiz, Döngüsel Mükemmellik Merkezimiz ile birlikte oluşturduğumuz tedarikçilerimize yönelik düzenli eğitim ve geliştirme uygulamalarını içeren kapsamlı bir yöntem izler.

Tedarikçi yönetim sistemimizin temelinde:

Tedarik Zinciri Yönetim Sistemi

Sun Tekstil’de müşterilerimizin sürekli değişen taleplerini hızlı ve etkili bir şekilde karşılayabilmek adına Sürdürülebilir Tedarikçi Zinciri Yönetim Sistemimizi yapılandırıyoruz. Firma ihtiyaçlarını karşılaması adına bütünsel bir yaklaşım inşa ederek etkin, analitik, atik ve esnek bir tedarikçi yönetim sistemi elde ettik.

Tedarikçi yönetim stratejilerimizi değerlerimize göre belirliyoruz. Uzun soluklu bir başarı için anahtarın doğru işbirlikçileriyle çalışmak olduğuna inanıyoruz. Aynı zamanda tedarikçilerimizi de değerlerimizle uyumluluk kazanmaları için teşvik ediyoruz.

Tedarikçi yönetim sistemimizin temelinde:

01

Müşteri ihtiyaçlarına ve pazar koşullarına uygun yeni tedarikçiler yetiştirme:

Yeni tedarikçilerin temel bilgilerinin analizini, kaydının tutulmasını, değerlendirilmesini ve aynı zamanda müşteri bazında tedarikçilerin atanmasını ve stratejik ortaklıkların kurulmasını içeren tedarik yönetimi, stratejik kaynak kullanımının en önemli parçasıdır.

02

Tedarikçi Sınıflandırma:

Sürekli gelişim adına performans tabanlı tedarik zincirinin kurulması için çalışmaya karar verilen tedarikçilerin belirlenen standartlara uygun şekilde sınıflandırılmasını içerir. Tedarikçi yönetiminde kılavuz olacak sınıflandırmaların yapılmasıdır. Tedarikçilerin sınıflarına göre önem verilmesi gereken metriklerin değerlendirilmesini kapsar.

03

Bütünsel Not Sistemi:

Çalışılmaya karar verilen ve çalışmaya başlanan tedarikçilerin üretim, iletişim, kalite performanslarını değerlendirmek için oluşturduğumuz bütünsel not sisteminden yararlanılır.

Bu sayede tedarikçilerin sosyal ve teknik uygunluklarını, teknik yeterliliklerini, çevresel etkilerini, operasyonel başarıları, kurumsal yönetişim seviyeleri ve sürdürülebilirlik performansları puanlanarak olgunluk dereceleri hesaplanır. Tedarikçilerin aldığı puanların olması gereken hedeflerle uyumu, heptagon olgunluk endeksine göre değerlendirilir. Bu değerlendirmelere dayanarak orta ve uzun dönem stratejilerinin tamamlanması sağlanır.

Operasyonel başarı hesaplanırken analiz edilen tüm veriler kullanılarak üretim mükemmellikleri ve kalite performansları incelenir. Olgunluk seviyelerini tespit etmek için her üç ayda bir yüz yüze gerçekleştirilen performans değerlendirmelerinin ardından iyileşme gerektiren konulara yönelik eylem planları birlikte kararlaştırılır.